Головна / Роз'яснення адвоката / Банки та МФО / Борги військовослужбовців: що саме заборонено банкам та МФО

Борги військовослужбовців: що саме заборонено банкам та МФО

Адвокат Віталій Будьонний
Написати мені у Telegram

19.08.2022 набрав чинності так званий закон щодо заборони колекторам вимагати погашення заборгованості від військових (№2459-IX).

Однак зазначений закон не захищає на 100% військовослужбовців від кредиторів. І ось чому.

📌 Що саме заборонено законом?

На період дії воєнного стану та протягом 90 днів після його припинення під час врегулювання простроченої заборгованості кредиторам забороняється з власної ініціативи взаємодіяти з:

  • військовослужбовцями ЗСУ, ТРО. Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України;
  • військовослужбовцями, які стали особами з інвалідністю внаслідок проходження служби;
  • членами сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти;
  • особами, які перебувають у полоні;
  • близькими особами вищевказаних осіб.

📌 Заборона набирає чинності автоматично щодо вказаних осіб?

Ні. Споживач повинен самостійно звернутися до кредитора та надати підтвердні документи (в залежності від того, до якої категорії осіб він відноситься):

  • відповідна довідка;
  • посвідчення інваліда війни;
  • посвідчення члена сім’ї загиблого;
  • інформація, надана Національним інформаційним бюро.

Якщо споживач втрачає відповідний статус, він зобов’язаний повідомити про це кредитора протягом 30 днів з моменту втрати статусу.

‼️ А тепер хочу звернути вашу увагу на наступне:

1. Цей закон не забороняє кредиторам звернутися до суду із позовом про стягнення заборгованості з вищевказаних осіб.

Закон забороняє кредиторам взаємодіяти “під час врегулювання простроченої заборгованості”. А “врегулювання простроченої заборгованості” законодавство визначає виключно як позасудові заходи.

2. Цей закон дозволяє кредиторам з власної ініціативи взаємодіяти із представником споживача, який не є його близькою особою, а також із третіми особами, які надали згоду на взаємодію.

Річ у тім, що у колекторських компаніях розповсюджена практика тиску на боржника через третіх осіб (наприклад, коли колектори дзвонять всім, хто мешкає в одному під’їзді із боржником).

Звісно, що такі особи не давали згоди на взаємодію з ними, і такі дії колекторів є незаконними. Проте кредитори не поспішають відмовлятися від такого інструменту.

У будь-якому разі, якщо ви, ваші родичі, друзі, знайомі зіткнулися із протиправними діями колекторів та МФО, краще звернутися за кваліфікованою правовою допомогою, що збереже людям і час і нерви.

Більше роз’яснень щодо воєнного стану в Україні читайте тут