Досі трапляються випадки, коли люди здійснюють “продаж” транспортного засобу “по довіреності”, тобто замість належного переоформлення у сервісному центрів МВС, продавець надає покупцю нотаріальну довіреність на вчинення будь-яких дій з автомобілем.
Чесно кажучи, досі не розумію, які плюси такої “угоди”. А от те, що в неї багато недоліків я вам можу точно сказати.
Невиправдана економія
Перереєстрація транспортного засобу у сервісному центрів МВС коштує не набагато дорожче, ніж довіреність у нотаріуса. Повірте, економія у 500 гривень не вартує того.
До того ж, на офіційному сайті сервісного центру МВС наразі є онлайн калькулятор за допомогою якого можна розрахувати орієнтовну вартість перереєстрації.
Якщо ви продаєте авто, то будьте готові сплачувати штрафи за порушенням ПДР за «покупця»
Оскільки під час «продажу по довіреності» перехід права власності не відбувається, то всі штрафи за порушення ПДР, зафіксовані на камери, а також штрафи за порушення правил паркування, будуть виписуватися на діючого власника авто, котрим залишаєтесь ви.
Якщо ви купуєте авто, то можете лишитися його через борги того, хто вам «продав» автомобіль
У разі, якщо «продавець» має борги (кредити, комуналка, штрафи), які стягуються з нього через виконавчу службу, то автомобіль, який ви «купили по довіреності», може бути оголошений у розшук та в подальшому затриманий для продажу в рахунок погашення заборгованості.
Спадкоємці «продавця» також будуть претендувати на автомобіль
У разі смерті «продавця» автомобіль, який він вам «продав по довіреності», входить до спадкової маси та право власності на нього отримують спадкоємці продавця. Чи погодяться вони, що автомобіль залишився у вас? Відповідь на це питання неоднозначна.
Ви не зможете переоформити автомобіль на себе
Довіреність – це документ, яким власник уповноважує іншу особи вчиняти дії від його імені. При цьому законом заборонено представнику вчиняти правочин на свою користь. Тобто, продати автомобіль по довіреності самому собі не вийде.
Ви не зможете визнати право власності на автомобіль у судовому порядку
Довіреність не замінює договір купівлі-продажу, а тому визнати на автомобіль право власності у судовому порядку також не вийде.
Що маємо у підсумку? Не бачу жодного аргументу «за», щоб наразі купляти автомобілі «по довіреності». Можлива економія часу або коштів не спів мірна із тими проблемами, які можуть виникнути у разі відсутності повноцінного переходу права власності. А при «продажу по довіреності», нагадаю, перехід права власності не відбувається.