Головна / Роз'яснення адвоката / Банки та МФО / Списання кредитів на пошкоджене чи знищене майно: детальний розбір від адвоката

Списання кредитів на пошкоджене чи знищене майно: детальний розбір від адвоката

29.12.2022 набрав чинності Закону України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо підтримки позичальників, майно яких було знищено або зазнало пошкоджень внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України”. 

Автори закону зазначають, що є підтримка позичальників, майно яких було знищено або зазнало пошкоджень внаслідок збройної агресії російської федерації проти України.

Положення цього закону вводяться в дію 28.01.2023.

Давайте розбиратися про що цей закон.

1. На які кредити він поширюється?

Всі ті процедури, які закладені у законі стосуються виключно споживчих кредитів, тобто кредиту укладених банком (або фінансовою установою) з фізичною особою, за якими кредитні кошти надаються на придбання товарів (робіт, послуг) для задоволення потреб, не пов’язаних з підприємницькою, незалежною професійною діяльністю або виконанням обов’язків найманого працівника.

Дія цього закону поширюється на всі такі споживчі кредити, у тому числі ті, які укладені до набрання чинності цим законом.

2. Дві процедури: призупинення сплати та анулювання

Закон передбачає як тимчасове призупинення погашення кредиту, так і його повне списання (анулювання).

Призупинення включає в себе як призупинення виконання зобов’язань за кредитом, так і призупинення нарахування кредитором відсотків за користування кредитними коштами та інших нарахувань.

У свою чергу, під анулюванням розуміється повне прощення та списання боргу перед кредитором.

На що може претендувати позивальник, на призупинення чи анулювання, залежить від конкретних умов, про які ви дізнаєтесь далі.

3. Призупинення: умови, порядок та строки

Право на призупинення грошового зобов’язання мають позичальники за споживчим кредитом, який забезпечений житловою нерухомістю нерухомістю (квартира, житлове приміщення в будівлі, житловий будинок, садовий/дачний будинок, незавершене житлове будівництво), за умови, що вказана нерухомість має одну з таких ознак:

Знаходиться на певній території:

таке нерухоме майно, на момент подання заяву про призупинення, знаходиться на тимчасово окупованій території або на територіях, на яких ведуться воєнні дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуванням РФ.

Порядок подання заяви в такому випадку:

 • підписується власноруч або електронним підписом позичальника (або представника);
 • заява подається або надсилається в оригіналі кредитору;
 • документи, які підтверджують пошкодження або знищення майна надають в оригіналі або нотаріально засвідчених копіях (подаються протягом 90 днів з дня виключення території з переліку окупованих чи тих, де здійснюються бойові дії).

Період на який призупиняється сплата грошового зобов’язання:

 • початок періоду: з робочого дня, наступного за днем отримання кредитором заяви 
 • кінець періоду: до 90-го дня (включно) після завершення воєнного стану або до дня подання документів, які підтверджують пошкодження чи знищення майна*.

Чому так? Річ у тім, що після виключення території з переліку окупованих або тих, на яких здійснюються бойові дії, у позичальника є 90 днів, щоб подати документи, які підтверджують пошкодження або знищення майна (якщо такі події мали місце).

Пошкодження майна:

майно пошкоджено внаслідок збройної агресії РФ. Під пошкодженим розуміється майно, яке можна відновити лише шляхом капітального ремонту чи реконструкції.

Знищення майна:

майно знищено внаслідок збройної агресії РФ. Під знищеним розуміється майно, яке неможливо відновити шляхом поточного або капітального ремонту чи реконструкції, або це економічно недоцільно.

Порядок подання заяви у випадку пошкодження чи знищення майна:

 • підписується власноруч або електронним підписом позичальника (або представника);
 • заява подається або надсилається в оригіналі кредитору;
 • документи, які підтверджують пошкодження або знищення майна надають в оригіналі або нотаріально засвідчених копіях (подаються одразу разом із заявою).

Період на який призупиняється сплата грошового зобов’язання у разі пошкодження чи знищення майна:

 • початок періоду: з робочого дня, наступного за днем отримання кредитором заяви 
 • кінець періоду: до дня отримання позичальником компенсації від держави* за пошкоджене/знищене майно, але не пізніше 180-го дня після завершення воєнного стану.
*Зверніть увагу! Позичальник зобов’язаний самостійно повідомити кредитора про отримання компенсації протягом 10 робочих днів з дня її отримання або документального визнання майна відновленим.

Якщо позичальник цього не зробить, то йому нараховуються відсотки за кредитним договором у подвійному розмірі.

Після отримання кредитором заяви про призупинення кредитор:

 • не має права здійснювати відступлення права вимоги за таким договором (крім банків, які у процесі ліквідації);
 • не здійснює позасудове врегулювання, у тому числі із залученням колекторських компаній.

4. Анулювання: умови та порядок

Право на анулювання (повне списання та прощення) боргу має право позичальник за кредитом, який одночасно відповідає наступним вимогам:

 • споживчий кредит;
 • мета кредиту – купівля (реконструкція/будівництво) житлової нерухомості (майнових прав) або автомобіля;
 • станом на 23.02.2022 у позичальника за цим договором була відсутня прострочена заборгованість або її прострочення становило на більше 7 днів.

Одночасно з вищевказаним предмет іпотеки/застави має відповідати одночасно наступним вимогам:

Нерухомість
Автомобіль
- квартира, житловий будинок або майнові права на них;

- знищене внаслідок збройної агресії РФ;

- єдине місце проживання позичальника (іпотекодавця-члена сім’ї позичальника).
- знищений внаслідок збройної агресії РФ;

- станом на 23.02.2022 був єдиним у сім’ї позичальника

Відповідна заява про анулювання подається протягом 90 днів після завершення воєнного стану. Разом із заявою подаються документи, які підтверджують.


Кваліфікована правова допомога адвоката у питаннях пов’язаних із зобов’язаннями перед банками.

Адвокат Віталій Будьонний

Запис на консультацію через телеграм:

НАПИСАТИ АДВОКАТУ

Або через форму зворотного зв’язку: