Головна / Судова практика / Водіям / Електронний страховий поліс: чи притягають поліцейські до відповідальності водіїв та як вирішують такі справи суди

Електронний страховий поліс: чи притягають поліцейські до відповідальності водіїв та як вирішують такі справи суди

Сучасні технології та “цифровізація” з кожним роком розповсюджуються у нові сфери нашого життя. Не є виключенням і правовідносини громадянина і держави. Все більше послуг, які надає держава, та документів стають електронними, а обв’язок громадянина мати та надавати папірці відходить у минуле.

Оскарження штрафів поліції

01.01.2005 в Україні набув чинності Закон України “Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів” (скорочено – ОСЦПВ, або як кажуть “у народі” – “автоцивілка”). Вказаний закон поклав на кожного водія обов’язок страхувати свою цивільно-правову відповідальність, а відповідний страховий поліс став обов’язковим документом, який повинен мати кожний керманич транспортного засобу та пред’являти його для перевірки поліцейському.

Наразі, особливості укладення договорів “автоцивілки” затвердженні розпорядженням Нацкомфінпослуг №673 від 27.10.2011. Тривалий час поліс ОСЦПВ уявляв собою паперовий документ на спеціальному захищеному бланку у вигляді анкети, які заповнював страховик або страховий агент.

Однак суттєвий технологічний прогрес стався у 2017 році, коли до вищевказаного розпорядження були внесені зміни (розпорядження Нацкомфінпослуг №3631 від 31.08.2017), які дозволили укладати договори ОСЦПВ у вигляді електронних полісів.

Нажаль, відповідні зміни до ключових нормативно-правових актів, які регулюють обов’язок водія пред’являти поліцейському страховий поліс та які встановлюють відповідальність за не пред’явлення полісу, були внесені значно пізніше:

 • 27.03.2019 Кабінет Міністрів України постановою №258 вніс зміни до п. 2.1. Правил дорожнього руху, встановивши, що водій може пред’явити поліцейському електронний договір ОСЦПВ, відомості про який підтверджуються інформацією, що міститься в єдиній централізованій базі даних, оператором якої є МТСБУ;
 • 17.03.2021 набув чинності Закон України № 1231-IX, яким були внесені зміни, зокрема, до ч. 1 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення (уточнено, що відповідальність настає за не пред’явлення електронного полісу “автоцивілки”) та до ч. 2 ст. 16 Закону України “Про дорожній рух”, де конкретизовано, що водій зобов’язаний пред’явити чинний внутрішній електронний договір ОСЦПВ у візуальній формі страхового поліса (на електронному або паперовому носії, або відображення інформації про його наявність в електронному свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу).

Чи може поліцейський притягнути водія до відповідальності за пред’явлення “автоцивілки” в електронному вигляді?

Враховуючи те, що у березні 2021 року законодавець вніс необхідні зміни до законодавства, які у повній мірі “легалізують” електронний страховий поліс, постанов за ч. 1 ст. 126 КУпАП за не пред’явлення страхового полісу виключно на паперовому носії поліцейські майже не виносять.

Що стосується ситуації до березня 2021 року, то постанови за “електронний поліс” дійсно мали місце і от, що казали суди.

Пред’явлення страхового полісу в електронному вигляді не заборонено законом.

Третій апеляційний адміністративний суд, переглядаючи рішення суду першої інстанції про скасування постанови інспектора поліції за ч. 1 ст. 126 КУпАП, у своїй постанові від 10.08.2020 (справа №196/1594/19) зазначив:

З наявного в матеріалах справи відеозапису з нагрудної відеокамери інспектора вбачається, що ОСОБА_1 пред`явив інспектору на огляд поліс страхування в електронному вигляді (на телефоні), що не заборонено законодавством.

Посилання апелянта у скарзі на ту обставину, що поліс страхування, пред`явленого на огляд, є нечинним, колегія суддів до уваги не приймає, оскільки апелянтом ані суду першої, ані суду апеляційної інстанції не надано доказів на підтвердження такого посилання, та в матеріалах справи такі докази відсутні.

При цьому, до матеріалів справи надано роздрукований електронний поліс №117715150 обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, укладений між ПрАТ «СК «Глобал Гарант» та ОСОБА_1 , транспортний засіб SKODA FABIA н.з. НОМЕР_2 , строк дії договору: з 21.08.2019 року до 20.08.2020 року включно (а.с.6).

Тобто на час зупинки вказаний поліс знаходився при водії в електронному вигляді, був чинним та був пред`явлений інспектору для огляду.

Поліцейський може самостійно перевірити інформацію про страховий поліс.

Не мнеш цікавою є позиція цього ж суду у аналогічній справі. Колегія суддів Третього апеляційного адміністративного суду у постанові від 06.04.2021 (справа №404/1174/20) вказала:

З матеріалів справи вбачається, що у позивача наявний поліс цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів серії ЕР № 148484249 від 16.08.2019 року на страхувальника.

Крім того з метою з`ясування тієї обставини, чи був чинний страховий поліс на час винесення оскаржуваної постанови на автомобіль Ford Ranger, д.н.з. НОМЕР_1 , колегією суддів здійснено пошук такого на офіційному сайті МТСБУ за посиланням https://policy-web.mtsbu.ua.

Відеозаписом, який долучено до матеріалів справи встановлено, що позивач пред`являв інспектору вищезазначений поліс в електронному вигляді, проте останній не взяв зазначене до уваги, при цьому, колегія суддів зазначає, що поліцейський може самостійно користуючись додатками в мережі Інтернету перевірити документи, зазначені в пункті 2.1.

Відсутність інформації у базі даних МТСБУ є підставою для притягнення до адміністративної відповідальності.

Ця справа також заслуговує на увагу. В данному випадку водій пред’явила поліцейському електронний поліс від 04.12.2020, однак станом на 05.12.2020 (тобто на момент перевірки поліцейським полісу) у відповідній централізованій базі даних МТСБУ була відсутня інформація про відповідний поліс. Така інформація з’явилась пізніше.

Однак, Другий апеляційний адміністративний суд, задовольняючи апеляційну скаргу поліції та залишаючи в силі постанову поліцейського, зауважив (постанова від 19.10.2021, справа №643/19742/20):

Разом з тим, як вбачається з пояснень позивача, при перевірці даних на офіційному сайті Централізованої бази даних МТСБУ відомості про наявність полісу обов`язкової цивільної відповідальності власників наземних транспортних засобів на автомобіль «Toyota Land Cruiser», номерний знак НОМЕР_1 , а саме: поліс № АРІ 136699 були відсутні станом на 05.12.2020, тобто, в день винесення оскаржуваної постанови.

Таким чином, позивачем не надано та матеріали справи не містять жодних доказів, які могли підтвердити твердження позивача щодо наявності в неї чинного страхового полісу № АР/1136699 від 04.12.2020 та пред`явлення полісу обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників ТЗ на вимогу поліцейського на момент винесення оскаржуваної постанови.

Тож підсумовуючи все вищевикладене, можна сказати наступне:

 • Пред’явлення поліцейському поліса “автоцивілки” у електронному вигляді є абсолютно законним та не тягне адміністративної відповідальності;
 • У разі, якщо поліцейський не прийняв для перевірки електронний поліс та виніс постанову про притягнення водія до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 126 КУпАП, таку постанову обов’язково потрібно оскаржувати до суду. Відповідна позитивна судова практика має місце;
 • Разом з тим, варто укладати договір ОСЦПВ заздалегідь до закінчення терміну дії попереднього полісу та перевірити наявність інформації про новий поліс у базі даних МТСБУ.

Адвокат Віталій Будьонний

Запис на консультацію через телеграм:

НАПИСАТИ АДВОКАТУ

Або через форму зворотного зв’язку:

  Відповісти

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  *